Nagymagyarok szeretnek minden egyes populáris ünnepkor azzal vagdalkozni, hogy "az nem magyar hagyomány", és "külföldről importált" és "micsoda giccsparádé". Ez a leegyszerűsítő hozzáállás dívik a Halloweennel kapcsolatban épp úgy, mint a Valentin-nappal. Nomármost tudjuk, hogy még a legmagyarabb hagyomány is százféle - és nem feltétlen csak magyar - gyökerű (lásd pl. busójárás, ugye), úgyhogy a "nem magyar hagyomány" kitételt el is vethetjük és kissé holisztikusabban szemlélve foglalkozzunk inkább az európai eredettel. Hiszen mi is ide tartozunk immár több mint egy évezrede, és ha történelmi ünnepekről, hagyományokról van szó, elkerülhetetlen, hogy szem előtt tartsuk, hányféle különböző kultúrkörrel, néppel álltunk és állunk kapcsolatban, szoros kölcsönhatásban.
A legenda szerint a római Valentin pap volt, 269-ben szenvedett mártírhalált. Keresztényként állítólag titokban adta össze a keresztény katonákat, akiknek II. Claudius megtiltotta, hogy megházasodjanak. Valójában ilyen tilalomról nem maradt fenn forrás, valószínűbb, hogy Valentin a saját vallására térítette az embereket. Ilyetén tevékenysége miatt kétszer is letartóztatták. Először bírája, Asterius azzal tette próbára őt, hogy megkérte, adja vissza vak leányának a látását. Állítólag Valentin imádkozás után Julia szemei fölé helyezte a kezét, és amikor elhúzta onnét, a lány látott. E csodatétel meggyőzte Asteriust arról, hogy Valentin istene az igaz isten, és teljes, több mint 40 tagot számláló háza népével együtt megkeresztelkedett.
Amikor Valentint másodszor is elfogták, maga II. Claudius hallgatta ki. Nagy hatással volt rá a pap személyisége, és megpróbálta megnyerni őt a római vallásnak, ám Valentin cserébe szintén igyekezett megtéríteni a császárt. Claudius ezért halálra ítélte őt. Kivégzése előtt Valentin üzenet Juliának, amit így írt alá: "a te Valentinod" - állítólag innét erednek a mai Valentin-napi üdvözletek. Sírja mellé maga Julia ültetett rózsaszín virágú mandulafát, ez azóta is a tartós szerelem, szeretet és barátság jelképe.
Végül a legenda szerint a katonákat titokban összeadó Valentin ujján lila ametisztköves gyűrűt viselt, amelybe Kupidó képét vésték - a szerelemnek a Római Birodalomban is legális szimbólumát. E gyűrű alapján ismerték fel őt a katonák, és kérték, hogy adja össze őket a szerelmükkel. Talán ezért lett az ametiszt február hónap születésköve.
Az alábbi csoki elő-Valentin-napi ajándékként készült az én Valentinomnak :))) Mivel jelenleg ismét nem ehetek tejes ételeket, ezért ez is vegán bonbon - kókusztejszínnel készült. Külsőt és belsőt ismét összekomponáltam, hogy illeszkedjék az ünnep jellegéhez :)
Hozzávalók:
40 ml eperpüré
15 ml kókusztejszín
3 csipet chili
liofilizált eper
100+200 gr étcsoki
ételfesték
Elkészítés:
Készítek egy tömény csoki bonbont, és beleállítok egy koktélszúrókát. Ez lesz a pecsét. Amikor a bonbon megszilárdult, kiszedem a formából. Minden mélyedésbe néhány csepp kakaóvajas vörös festéket cseppentek, belenyomom a "pecsétet" és kihúzom - így kapom a vörös erezetet. Ezután arany színű festékkel festem be a mélyedéseket.
Elkészítem a tölteléket: összekeverem az eperpürét és a kókusztejszínt, megolvasztok 100 gr étcsokit és hozzájuk adom. Végül darabokra tépkedett liofilizált epret és chilit keverek a krémbe.
Temperálok 200 gr étcsokit, elkészítem a bonbonok burkát. Miután megszilárdultak, megtöltöm őket az epres krémmel. Temperálom a maradék étcsokit és lezárom a bonbonokat.
When Valentine was captured the second time, Emperor Claudius II himself interrogated him. He was impressed by the priest's personality and tried to convert him to the Roman religion, however, in exchange Valentine also tried to convert the emperor. Claudius sentenced him to death because of this. Before his execution, Valentine sent a message to Julia, which he signed as "Your Valentine" - allegedly this is the origin of today's Valentine cards. Julia planted a pink flowering almond tree near his grave; this remains the symbol of abiding love and friendship.
Finally, according to legend, Valentine wore a purple amethyst ring with an image of Cupid engraved in it - this was the legal symbol of love in the Roman Empire. Roman soldiers who wanted to get married secretly, recognized the ring and asked him to perform marriage for them. Maybe this is the reason why amethyst became the birthstone of February.
Ingredients:
40 ml strawberry puree
15 ml coconut cream
3 pinches of chili
lyophilized strawberry
100+200 gr dark chocolate
food paint
Recipe:
I prepare a bonbon made entirely of chocolate and stick a cocktail needle in it. This will be my stamp. When the bonbon sets, I take it out of the mold. I pour a couple of drops of red cocoa butter paint in each cavity, and push the stamp in them - that's how I get the red "vein" pattern. Then I paint the cavities with gold.
I prepare the filling: I mix the strawberry puree and the coconut cream; I melt 100 gr dark chocolate and add it too. Finally, I tear the lyophilized strawberry into little pieces and add it and the chili in the cream.
I temper 200 gr dark chocolate, I prepare the bonbons hells. After they get solid, I fill them with the strawberry cream. I temper the leftover dark chocolate and I seal the bonbons.
No comments:
Post a Comment